Historia miłości młodej i pięknej dziewczyny, która zakochuje się w szpetnym potworze znana jest wszystkim, chociażby poprzez film Disneya.
W 1756 roku ukazała się znacznie skrócona i uproszczona adaptacja baśni francuskiej pisarki Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve, opracowana dla czytelnika dziecięcego przez Jeanne-Marie Leprince de Beaumont. Większość późniejszych adaptacji oparta była właśnie o ten późniejszy, krótszy tekst. Wersja ta zdobyła sobie wielką popularność.
Ale na pewno mało kto wie, że ta piękna historia ma swoje korzenie na Wyspach Kanaryjskich. Historycy uważają, że inspiracją jej była opowieść o mieszkającym na Teneryfie Pedro Gonzalezie, przedstawicielu klasy wyższej wśród Guanczów. Guanczowie to przedhiszpańscy mieszkańcy Teneryfy, ale dzisiaj Guanczami, nazywani są również pierwotni mieszkańcy pozostałych wysp.
Pedro urodzony w roku 1537 cierpiał na chorobę, nazywaną hipertrichozą czyli zespołem Wilkołaka, która objawiała się nadmiernym owłosieniem. Pewnego razu został zauważony przez jednego z kolonizatorów i podarowany królowi Francji, jako człowiek wilk- niesamowity wybryk natury. W ten sposób Pedro trafił na dwór króla, który jednak bardzo go polubił. Nauczył między innymi: łaciny, pisania i czytania. Jako przedstawicielowi klasy wyższej Guanczów, przyznał mu również tytuł szlachecki.
W 1573 pojawia się „Piękna” dama dworu, która zgadza się wyjść za mąż za „Bestię”. Dodajmy, że spotyka go po raz pierwszy w dniu ślubu. Pomimo swojej okrutnej choroby, która równie dobrze mogłaby być przeszkodą, historia tej milości kończy się szczęsliwie. Piękna zakochuje się w Bestii. Małżonkowie doczekują się sześciorga dzieci, z którach czterech dziedziczy chorobę po ojcu. Wyprowadzają się do Włoch i tam szczęśliwie dożywają spokojnej starości.
Ciekawostka:
W Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie (National Gallery of Art) znajduje się obraz Pedra. A w zamku Ambras (Innsbruck) można podziwiać słynną kolekcję portretów z serii „Ludzie Wilkołaki”, przedstawiającą potomków jego rodziny.Jeden z tych portretów przedstawia mężczyznę ubranego w tamarco, typowe okrycie Guanczów, podkreślając w ten sposób swoje pochodzenie.